ענת זכאי MSW

לעיתים קרובות אני נשאלת על הקשר בין לקויות התפתחותיות, מחלה מאיימת חיים, ואירוטיקה בזוגיות. התשובה שלי היא הכמיהה לחיים.אחרי רכישת תואר ראשון בפסיכולוגיה ותואר שני בעבודה סוציאלית קלינית, שניהם בארה"ב שם חייתי שש עשרה שנה, התמחיתי בעבודה עם הורים על בעיות בהתפתחות, עם מומחיות מיוחדת בהפרעות תקשורת – אוטיזם על כל הווריאציות והדרגות שלו. למי שנולד עם הפרעת תקשורת, החיים  מאתגרים מאד, ומפגישים עם קושי כמעט בכל מהלך ובכל אינטראקציה במשך היום.

העבודה עם הקצה הקשה של הפרעות בתקשורת הביאה אותי לתת מענה לכל סוגי הקצרים בתקשורת שיש לכולנו בחיי היומיום. אני מנחה סדנאות על עבודה עם אנשים שקשה להתנהל אתם. אלה אנשים שיש להם מאפייני אישיות קשים, או אנשים שהיכולת התקשורתית שלהם נוקשה. כולנו מכירים כאלה במשפחה, במעגלים החברתיים, בקרב עמיתים, בוס, או לקוחות. אנחנו חווים תסכול בגלל שהאינטראקציה אתם נתקעת, עולה על שירטון, או מביאה אותנו לקצוות שאנחנו לא מכירים בד"כ בעצמנו. אני מלמדת בסדנאות כיצד לאתר את המאפיינים, ואיך להתמודד, לא להיכנס לפינות, אלא לבצע מעקפים ולהגיב כך שתוביל את האינטראקציה לפרודוקטיבית ולשביעות רצוננו.

איפה שפוגשים קושי – לשם אני נמשכת. עם חזרתי ארצה, לפני עשר שנים, חדרתי בעבודתי לעולם תוכן נוסף שמביא אתו משבר וטלטלה: מחלה מאיימת חיים. בקליניקה שלי אני מטפלת באופן פרטני, זוגי ומשפחתי באנשים שאובחנו עם סרטן.  אם המטופל מרגיש לט טוב מכדי להגיע אלי, אני גם עושה ביקורי בית. באגודה למלחמה בסרטן אני מנחת קבוצות לחולים, לזוגות עם, להורים של, ולמחלימים.

אחד הדברים שמשמרים את התשוקה שלי בעבודה, זה שאני לא מפסיקה להתפעם מלגלות כל פעם מחדש את רוח האדם. אני מוצאת שדוקא ברגעים שם ניראה הכל כנגד כל הסיכויים, אלה הרגעים שדוחפים אותי לאתר את זרע התקוה לתחושה של חיים.

האדם תמיד מחפש תחושה של חיים. החיוניות, האנרגיה הפועמת של החיים היא גם מהות הארוטיקה (אסתר פרל). אנחנו נמצאים בקונפליקט מתמיד, נעים בין הצורך שלנו בביטחון, לבין הצורך שלנו להרגיש שאנחנו חיים. בחיים שכוללים ארוטיקה יש תחושה חזקה יותר של חיבור לעצמי, ולתחושה שאני חי. על הנושא שמאתגר כמעט כל זוג עלי אדמות, האם ניתן לשמר את תחושת הארוטיקה בזוגיות לאורך זמן, אני מעבירה הרצאות. גם בקליניקה שלי אני מטפלת בפרטים ובזוגות שרוצים להרגיש יותר חיוניות בחייהם.

אם אמתח קוים בין תחומי ההתמחות שלי, זה יהיה נכון להגיד שאני מתמקצעת בקשרים בין אישיים. פיתוח היכולת האמפטית, הרחבת המינעד התיקשורתי עם רב גוניות של אנשים, וליווי ריגשי לצמתים הקשים ביותר של החיים – הם ליבת העבודה.

אני מגדירה את עבודתי כ"עיסוק בהרחבת יכולות". העשרת היכולות הבין-אישיות שלנו עושה את החיים לממלאים יותר.